Pražský půlmaraton 2025 byl pro mě nejen velkou sportovní výzvou, ale i příležitostí posunout své běžecké hranice. Vloni mě přetížené z maratonu v Třeboni nedovolilo trénovat, a tak jsem si šla pražský půlmaraton 2024 bez cíle „jen odběhnout“. Úspěch byl, že jsem vůbec mohla. Letos jsem se cítila dobře, nic mě nebolelo 🙏🏻 a naplno jsem se (v rámci mých hobíkovských možností) obula do tréninku. V tomto článku se s vámi podělím o svou přípravu na pražský půlmaraton 2025, o běžeckou výzvu na podporu dobré věci, mou suplementaci při běhání a především o zážitek ze samotného závodu pořádaného společností Runczech.
Příprava na pražský půlmaraton 2025 – jak to začalo
V říjnu loňského roku jsem si koupila startovné na pražský půlmaraton 2025. Na podzim jsem si pořídila nové hodinky Garmin Fénix 7s, které nahradily mé starší Garmin vivoactive 4s. Díky nim jsem měla lepší sledování tréninku (Miluju to!) a navíc mi hodinky nabízely personalizovaná tréninková doporučení, která mi pomohla optimalizovat trénink na půlmaraton. Nebylo to pro mě však dogma, zdaleka jsem nedodržela vše, co mi hodinky denně navrhovaly, ale snažila jsem se doporučením co nejvíc naslouchat. A jsem si vědoma toho, že daleko lepší a efektivnější by byl trénink s opravdovým běžeckým trenérem. No, jako běžecký hobík jedu takto, ale nikdy neříkej nikdy. 😊
Od listopadu jsem se do toho opřela a naběhala přes 116 km, v prosinci to bylo dokonce přes 120 km. Od té doby jsem udržovala objem nad 100 km měsíčně s maximem přes 141 km v březnu, to jsem si mohla díky výletu zaběhat i v Anglii.
Běžecká výzva od ledna a podpora dobré věci
Od ledna jsem se zapojila do běžecké výzvy trenéra Davida Vaše z Českých Budějovic, jehož cestu na pražský maraton jsem zároveň týden co týden sledovala ve videích na Youtube. Běžecká výzva probíhala od 1. ledna do 31. března 2025. Za každý uběhnutý kilometr jsem přispívala korunou Společnosti pro ranou péči. Tento motivující prvek mi pomohl udržet pravidelnost v tréninku a navíc jsem mohla přispět na dobrou věc.
Tréninkový plán na pražský půlmaraton a suplementace
Moje příprava zahrnovala různé typy tréninků – od easy (recovery) runů v pohodovém tempu přes rychlé sprinty a náročné tempové běhy až po dlouhé běhy (long runy). Nejvíc náročné, ale zároveň nejzábavnější, byly tempové běhy, které mě naučily pracovat s hlavou, nevzdávat se a vydržet to, i když tempo je náročné a bolí to. V únoru jsem si ještě v Trailpointu koupila nové krásné tempové boty Hoka Mach 6, to se pak běhaly tempa skoro samy! Díky pravidelné přípravě jsem měla dobrý základ pro dubnový pražský půlmaraton.
Kromě běhání jsem v zimě doplňovala tréninky o běžky (skate), domácí pilates podle appky Better Me, střečink a pravidelné válcování. Suplementace byla důležitou součástí mé přípravy – večerní magnesium bisglycinát, ranní magnesium malát, železo s vitaminem C, omega 3 a během zimy i vitamin D. Přiznám se, jsem na doplňky stravy trochu ujetá… Většinu jsem měla od firmy Aktin či Reflex Nutrition a oblíbila jsem si recovery drink s příchutí černý rybíz od Edgaru, který jsem si dávala po těžších tempáčích.
Poslední přípravy na pražský půlmaraton 2025 – výživa
Těsně před závodem jsem se snažila zvýšit příjem sacharidů (hlavně těstoviny, rýže) a zařadila šťávu z červené řepy, která je známá svým pozitivním účinkem na vytrvalost a krevní oběh díky obsaženým dusičnanům. Šťávu z červené řepy jsem pila několik dní před závodem i v den závodu. Ve čtvrtek jsem si v Expu v Holešovické tržnici, v místě sobotního startu, vyzvedla startovní číslo a těšila jsem se na sobotu. Rozhodla jsem se běžet ve svých „závodních“, ale už docela oběhaných, botách Adidas Adizero Boston 11.
Den závodu – pražský půlmaraton 2025
Na start jsem vyrazila autobusem a metrem na Vltavskou. Překvapilo mě, že vestibul metra nebyl vůbec ucpaný jako vloni. Asi jsem jela včas. Pak mé kroky vedly do běžeckého zázemí v místě startu – šatny v Holešovické tržnici, do fronty na WC, znovu na WC… Před startem jsem si dala iontový nápoj od Penca a gel od Edgaru (docela mi chutnají, hlavně příchuť lesní ovoce). Měla jsem další 2 připravené v legínách na závod. Pak jsem se cestou ke startovnímu koridoru rozběhala a rozcvičila (běžeckou abecedou).
Poprvé jsem si troufla jít na start bez sluchátek i telefonu. Povedlo se mi procpat do trošku „lepšího“ startovního koridoru, ač jsem dle čísla měla jít jinam, ale napsala jsem si v říjnu při koupi startovného málo ambiciózní čas, cítila jsem se na lepší.
V den startu 5. dubna 2025 panovalo v Praze ideální běžecké počasí – mírná oblačnost, teplota okolo 12 °C a slabý severní vítr, který však postupně zesiloval a ke konci závodu na některých místech, zejména v Karlíně, dával pořádně zabrat. Pak klasika: předstartovní tísnění v koridoru, dobrá nálada, tlukot srdce, těšení se, a to vše za zvuku magické Smetanovy Vltavy, krása! Letos mělo běžet 15 tisíc běžců!
Závod se mi od začátku běžel krásně plynule, i když jsem musela často kličkovat mezi ostatními běžci na trati. Sama jsem byla vždycky při pohledu na hodinky překvapená z tempa, které jsem tam viděla. Asi na 10. km jsem do sebe dostala první gel a zapila ho na občerstvovačce. Super byla rodinná podpora na trati na Smíchově a na Výtoni, to dodá sílu! Proběhnout se historickým centrem Prahy je prostě zážitek! Fanoušci podél trasy a hudební zóny jsou naprosto skvělé a motivují každého k nejlepšímu výkonu. Na asi 16. km jsem do sebe vpravila další gel pro doplnění energie.
Doběh do cíle pražského půlmaratonu 2025
Nohy mi začaly tuhnout asi od 17. kilometru a závěrečný úsek přes Karlín s nepříjemným studeným protivětrem vůbec nebyl lehký. Co se mi honí hlavou, když to už fakt bolí? Že cíl je už na dosah, že to zvládnu taky, když to dají ostatní kolem mě. V Karlíne jsem se soustředila na to, abych i přes těžké nohy výrazně nezpomalovala, protože jsem věděla, že hodinky mi ukazují velmi solidní čísla. A k tomu jsem se upnula, hlava mě podržela (snad poprvé v životě při závodě), nohy díky ní pokračovaly svižně dál. Skvělé bylo, že jsem úplně náhodou potkala Přému s dětmi v Karlíně, jak přebíhají silnici a chtějí se dostat do cíle, to prostě nešlo naplánovat!
Náběh na Libeňský most na 20. kilometru byl už opravdu náročný – každá malá změna sklonu trasy už byla ohromně znát. Byla jsem na sebe pyšná, když jsem ještě před cílem dokázala vykřesat poslední zbytky energie a zrychlit. Ten pocit, když se ocitnete na červeném koberci v cílové rovince je neskutečný! A když se kouknete na hodinky a vidíte osobák, to už jsem byla skoro dojatá! Čistá radost z běhu! Welcome my new personal best! Můj nový osobní rekord na půlmaraton: 01:47:40. Cítila jsem, že nebýt toho kličkování mezi běžci, mohl být čas ještě o chlup lepší. Bohužel se rodinka nakonec nestihla skrz davy probojovat do cílové rovinky a oslavit to bezprostředně po doběhu se mnou…
Oslava a radost
Po závodě jsme to ale pak všichni oslavili skvělou pizzou. Pražský půlmaraton 2025 pro mě znamenal nejen nový osobák, ale i potvrzení, že pravidelný trénink, motivace i suplementace přinášejí výsledky.
Když nedlouho po pražském půlmaratonu Runczech zveřejnil projekt Runczech Halfs, bylo jasné, jaké jsou mé další cíle a motivace! Odběhnout další 4 půlmaratony v ČR a zasloužit si pamětní medaily! Těším se na další závody a zážitky! Další mě čeká na konci května v Českých Budějovicích!
Další běžecké zážitky